V šolskem letu 2024/25 se poskuša naša šola vključiti v mrežo UNESCO pridruženih šol, v katero je do sedaj že vključenih 133 slovenskih srednjih šol, OŠ in vrtcev, ki izvajajo 54 projektov.

Naša šola je letos skupaj z osmimi šolami v kategoriji “pripravnice”, ki lahko že po uvajalnem letu postane polnopravna članica, seveda pa je nujno, da se vključimo v en krovni projekt, ki ga izvajajo šole našega središča za Pomurje in še en projekt katerekoli UNESCO šole v Sloveniji. Prav tako je potrebno obeležiti vsaj 3 UNESCO mednarodne dneve, med katere sodi tudi 16. november – mednarodni dan strpnosti.

V okviru obogatitvenega programa Projekt Deutsch so učenci 6. in 7. razreda pripravili svoja razmišljanja na temo strpnosti v šolskem vsakdanu in tako je nastal zanimiv plakat, ki predstavlja sprejemanje različnosti, pomen medsebojnega spoštovanja in vloge prijateljstva.

Mednarodni dan strpnosti, ki ga obeležujemo 16. novembra, je spominski dan, ki ga je Generalna konferenca Unesco razglasila v Deklaraciji o načelih strpnosti 16. novembra 1995. Na ta dan je UNESCO obeležil 50. obletnico nastanka in podpisa Unescove ustave. Generalna skupščina OZN je leta 1996 povabila države članice, da obeležujejo dan strpnosti z aktivnostmi, ki so usmerjene na izobraževalne ustanove in širšo javnost.

Deklaracija o načelih strpnosti poudarja zaskrbljenost zaradi vzpona dejanj nestrpnosti, nasilja, terorizma, ksenofobije, agresivnega nacionalizma, rasizma, antisemitizma, izključevanja, marginalizacije in diskriminacije, ki so uperjena proti nacionalnim, etničnim, verskim in jezikovnim manjšinam, beguncem, priseljenim delavcem, priseljencem in ranljivim skupinam znotraj družb, kot tudi dejanj nasilja in ustrahovanja, ki so zagrešena nad posamezniki, ki uveljavljajo svojo svobodo mišljenja in izražanja.

V deklaraciji je posebej poudarjen pomen izobraževanj o strpnosti: »Izobraževanje je najbolj učinkovit način za preprečevanje nestrpnosti« in »izobraževanje za strpnost bi se moralo obravnavati kot nujna obveznost«. Ker strpnost ni nekaj samoumevnega in površinskega, ampak se je vanjo treba poglabljati in se o njej izobraževati, hkrati pa ji je treba posvečati stalno skrb ter jo nenehno negovati.

Vsakodnevno se širi sovražni govor proti ranljivim skupinam, dogaja se (fizično, verbalno, psihično) nasilje na ulici, v javnih in zasebnih prostorih, v šolah…, zato je ozaveščanje o strpnosti ter preseganje predsodkov in stereotipov izjemno pomembno.

(Skupno 36 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost